תוכן העניינים
15 בנובמבר 2009 / מאת רבי אינטראקטיב

בניית אתרים - בין פיתוח לעיצוב אתר


מונחי בניית אתר אינטרנט ופיתוח אתרי אינטרנט שמעצב האינטרנט ומפתח האינטרנט משתמשים בהם נשמעים לסירוגין בתקשורת בלבד, אבל, הם לא אותו הדבר. עיצוב אתרי אינטרנט כרוך במה שהמבקר רואה באתר האינטרנט שלך, פיתוח אתרי אינטרנט כולל את הפונקציונאליות של האתר. מאמר זה בוחן את ההבדל בין שני התחומים האלה.

האתר מכיל מספר היבטים שונים: 

המראה והתחושה - בעיקר את הגרפיקה, הצבעים, אלמנטים של ניווט, וכו '

תוכן - מידע, מוצרים, וכו' אשר זמינים באתר.

פונקציונאליות - כולל תכונות פונקציונאליות אינטראקטיביות המוודאות כי אתר האינטרנט מספק למבקרים את התשתית שנדרשת על מנת לספק אותם.

שמישות - האתר מנקודת המבט של המבקר והוא כולל דברים כמו תוכנית אינטראקציות, ניווט ותועלת.

המראה והתחושה: המראה והתחושה כוללים את המראה הכללי בבניית אתר אינטרנט. מעצב גרפי ומעצב אינטרנט מחליט על הצבעים והגופנים שישתמש בהם ואת אופן הפריסה של כל הדפים באתרים. למעצב הגרפי צריכה להיות הערכה טובה של אסתטיקה והרגשה עבור שילובים של צבעים על מנת לוודא כי תהיה תמונה שבעל האתר רוצה להיות שהמבקרים של האתר ייראו.

תוכן: התוכן הוא כל הטקסט שנמצא באתר אינטרנט, החל ממדיניות הפרטיות עד טקסט משכנע מאוד לגבי תועלת המוצר המפרט את היתרונות שלו ומבקש לקחת מהמבקר כסף אותו עבד קשה על מנת להרוויח. בין אם זה טקסט כתוב אז זה חלק מהתוכן. אתה צריך קופירייטר ועורך כדי ליצור תוכן טוב בבניית אתר.

פונקציונאליות: בפלאש ניתן להשתמש כדי להנפיש גרפיקה. Perl, PHP,ASP ו-Java הם שפות תכנות המשמשות לבניית דפי אינטרנט דינמיים מתוחכמים. הדפים האלה יכולים לעבוד באופן עצמאי אך השימוש הנפוץ ביותר הוא במסד נתונים כדי ליצור את כל התכונות שאנu מצפים מאתר האינטרנט.

JavaScript נועד להשתמש בדפדפן כדי ליצור הרבה אפקטים כמו להחליף תמונות כאשר מהלכים העכבר מעל לתמונה, "קלטות Ticker", קישורים בצבעים משתנים, וכו'. JavaScript עובד בדפדפן האינטרנט של המשתמש ולא על שרת אינטרנט. יש גם ישומיי "Backend" אחרים ששקופים לעיני המבקר כגון עיבוד טפסים, ניהול תוכן ותוכניות ניהול אחרות המאפשרות עבור מי שאינם מתכנתים לשמור על היבטים מסוימים של נתונים בבניית אתר האינטרנט. כל התוכניות הללו צריכים להיות משולבים בקוד ה-HTML כדי להשתמש בדף האינטרנט.

שמישות: שמישות היא האתר מנקודת מבט של המשתמש וכרוכה בעיקר בדברים כמו: • האם המראה והתחושה מגלמים את התמונה הנכונה? • הוא הניווט היא ידידותי למשתמש? • האם הניווט מוביל את המבקר למקום שבו הבעלים רוצה אותם? • האם יש עומס באתר? • האם היישומים עובדים כמו שצריך?

עיצוב כנגד פיתוח: למרבה הצער, יש חפיפה ואינטגרציה בין עיצוב אתרי אינטרנט ופיתוח אתרי אינטרנט. כאשר אתה משליך על תוכן מבחני שימושיות, הוא הופך להיות בלאגן אמיתי. האם אדם אחד יכול לעשות את כל הדברים האלה? יש כמה אנשים שיכולים לעשות בניית אתרים ועיצוב אתרים אבל רוב האנשים עושים רק אחד או שניים. עיצוב אתרי אינטרנט כולל בדרך כלל יצירת תוכן ותחושה בזמן שתכנות אתרי האינטרנט כרוך ביצירת אותה פונקציונאליות ומבחני השימושיות שלה. מעצבי אתרים צריכים להיות בקיאים בכלי עיצוב גרפי כמו פוטושופ.

רובם צריכים גם לדעת HTML כדי שיוכלו ליישם את העיצובים שלהם. עם זאת, אנימציה באתר והפריסה עבור התוכן של האתר הם גם חלק מן האחריות של מעצב אינטרנט. בעלי אתרים רבים מספקים את התוכן לאתר אך מעצבי אתרי אינטרנט צריכים להיות מסוגלים לערוך ואפילו לשכתב את התוכן אם יש צורך בכך. מעצבי אינטרנט גם בדרך כלל עושים את מבחני השימושיות עבור ניווט ועבור מהירות טעינת האתר.

מתכנתי האינטרנט יוצרים את הפונקציונאליות של האתר, אבל הפונקציונאליות חייבת להיות משולבת באתר בדפי HTML. לחלופין, תכני ה-HTML יכול גם להיות משולבים בתוכנית. מפתחי אינטרנט יכולים גם לעשות מבחני שימושיות באתר, לפחות עבור הפונקציונאליות שהם יוצרים. אז המתכנת צריך גם לקבל קצת ידע ב-HTML גם כן. בכל מקרה עיצוב אתרי אינטרנט ותכנות אתרי אינטרנט צריכים להיות יחד כדי להבטיח כי האתר עושה בדיוק מה שהבעלים של האתר ביקש.

שורה תחתונה - רק חברות גדולות יכולות להרשות לעצמם לשכור מומחים נפרדים בעיצוב גרפי, בניית אתרים, יצירת תוכן, תכנות ומבחני שימושיות בעת בניית אתר אינטרנט חדש. ברוב המקרים האחרים, מעצב אינטרנט ומתכנת אינטרנט הם שני אנשים שונים אשר חייבים לעבוד יחד כדי ליצור אתר אינטרנט מוצלח 

זכויות היוצרים על התכנים באתר שמורות ל־rabbi interactive agency, ניתן להשתמש בחומרים אלו
רק בצירוף קישור לעמוד הכולל את המאמר המקורי
Rabbi Interactive Agency LTD 2004-2024 ©